W TYM DNIU TO NIE SĄ PACJENCI, ALE ZAWODNICY

– Zawodnicy, wolontariusze i kibice wspólnie rywalizują i bawią się, dzięki temu następuje znakomita integracja – tak o zbliżającym się XV Mitingu Lekkoatletycznym mówi Grzegorz Grabka – fizjoterapeuta Szpitala Specjalistycznego im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie.

XV edycja Mitingu Lekkoateltycznego – wydarzenia integrującego osoby zdrowe z osobami z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnymi odbędzie się 4 czerwca 2014 r. na boisku zespołu szpitalno – parkowego w Krakowie – Kobierzynie, przy ul. Babińskiego 29. Najważniejszą częścią spotkania jest rywalizacja sportowa, ale nie zabraknie również występów artystycznych.
Uczestnikami tego wydarzenia jest 350 zawodników ze Szpitala Babińskiego i innych zaproszonych placówek z woj. małopolskiego a także wolontariusze i kibice.

Zawody rozgrywać się będą w 5. konkurencjach indywidualnych:KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA• bieg sprinterski na dystansie 50 m dla kobiet i 100 m dla mężczyzn
• bieg jubileuszowy na dystansie 300 m
• skok w dal z miejsca
• rzut piłką lekarską z miejsca
• rzut piłeczką palantową
oraz w 2. konkurencjach drużynowych:
• przeciąganie liny
• bieg sztafetowy wahadłowa
Po każdej konkurencji odbędzie się ceremonia wręczenia nagród podczas której trzech najlepszych zawodników otrzyma medale, a każdy z uczestników dyplom oraz nagrody rzeczowe od sponsorów.

– To impreza większa niż niejedne mistrzostwa Polski. W tym dniu ci co startują, są naszymi zawodnikami, a nie pacjentami – podkreślają rehabilitanci Szpitala, zajmujący się organizacją Mitingu.
Ale Mityng w Kobierzynie to nie tylko sport. Podopieczni Szpitala co roku dbają o oprawę artystyczną tego wydarzenia. Oprócz konkursów plastycznych na najlepszy totem-symbol oddziału i transparent, czynnie biorą udział w przedstawieniach teatralnych, koncertach, wystąpienia recytatorskich. Finałem imprezy jest zabawa taneczna z poczęstunkiem.
Mimo, że to już jubileuszowa XV edycja Mityngu, cel, który przyświeca organizatorom, jest wciąż ten sam. Chodzi o pokazanie pacjentom różnych form aktywności fizycznej, tego jak mogą spędzać czas po wyjściu ze szpitala.
– To jest specyficzne miejsce i specyficzny typ choroby. Chcemy pokazać ludzkie emocje tych, którzy nie są, jak się może stereotypowo wydawać, zagrożeniem dla innych – mówią przygotowujący Mityng Anna Gos, Grzegorz Grabka i Wojciech Żarow.
Celem Mitingu Lekkoatletycznego jest zwiększenie liczby osób chorujących psychicznie, z zaburzeniami psychicznymi, niepełnosprawnych podejmujących aktywność fizyczną. Podniesienie ich świadomości w zakresie korzyści zdrowego stylu życia oraz integracja społeczna jako jeden z elementów procesu leczenia.
Doroczny Miting Lekkoatletyczny jest odpowiedzią na powszechnie znaną diagnozę wskazującą na relatywnie małą aktywności ruchową osób chorujących psychicznie, z zaburzeniami psychicznymi, jak i osób niepełnosprawnych. Zawody rozgrywane w różnych dyscyplinach sportowych realizowane w ramach imprezy zwracają uwagę na łatwo dostępne formy sportu i aktywności fizycznej. Ponadto inspirują uczestników do stałej dbałości o zdrowie fizyczne poprzez utrzymanie wysokiego poziomu sprawności fizycznej.
Poprzez różnorodność zaplanowanych działań Miting Lekkoatletyczny ma za zadanie upowszechnianie sportu jako sposobu na łatwo dostępną, pełną pozytywnych doznań aktywność, w szczególności wśród osób chorujących psychicznie, z zaburzeniami psychicznymi, niepełnosprawnych, w rodzinie oraz w grupach zawodowych i społecznych.
Pomoc w przygotowaniu i realizacji Mityngu w bieżącym roku zadeklarowali wolontariusze Sabre Polska realizujący program Give Time Together.

opr. Ewelina Słomka