JUBILUSZ STULECIA KOBIERZYŃSKIEGO SZPITALA

SZPITAL BABIŃSKIEGO ŚWIĘTUJE W TYM ROKU

SETNĄ ROCZNICĘ PRZYJĘCIA PIERWSZYCH PACJENTÓW

OBCHODY JUBILEUSZU POTRWAJĄ OD MAJA DO LISTOPADA 2017

 

Jesienią 1917 roku do zbudowanego w latach 1907-1914 Krajowego Zakładu dla Umysłowo i Nerwowo Chorych w podkrakowskim wówczas Kobierzynie przyjęto pierwszych pacjentów. Wybuch I wojny światowej opóźnił wprawdzie początek działalności leczniczej, niemniej pomimo „poślizgu” otwarty w listopadzie 1917 roku Zakład był wtedy jedną z najpiękniejszych i najnowocześniejszych placówek tego rodzaju w Europie.

Obchody jubileuszu 100-lecia rozpocznie piątkowa konferencja „Dziedzictwo Kobierzyna” oraz sobotni dzień otwarty i piknik Rodzinny (19 i 20 maja). W załączeniu przesyłam szczegółowe programy.

Organizując obchody Jubileuszu nie o świętowanie przede wszystkim nam chodzi. Pragniemy z jednej strony pokazać, że Szpital Babińskiego, to dzisiaj  jeden z wiodących w Polsce ośrodków opieki psychiatrycznej, który wprowadza nowe trendy w leczeniu i pokazuje, że konieczna reforma psychiatrii możliwa jest nawet w niesprzyjających warunkach prawnych (obecny system finansowania), a także że personel Szpitala wciąż uczy się i dzieli swoją wiedzą oraz stuletnim doświadczeniem w leczeniu i pomaganiu chorym w zdrowieniu.

Z drugiej strony otwierając się dla mieszkańców, pragniemy umożliwić poznawanie zabytkowego zespołu szpitalno-parkowego, ale przede wszystkim zrobić krok w kierunku uwolnienia psychiatrii i chorób psychicznych od piętna negatywnych stereotypów i zdjąć  z Kobierzyna ciążące na nim odium miejsca strasznego i opresyjnego.

Pragniemy również pokazać, że Szpital Babińskiego zapewnia swoim pacjentom specjalistyczne oddziaływania medyczne – diagnozowanie, farmakoterapię, psychoterapie i psychoedukację oraz różnorodne  terapie zajęciowe, a także możliwość rozwijania zainteresowań i pasji np. w dyskusyjnym klubie filmowanym i klubie poetyckim. Poprawiamy warunki pobytu w  sukcesywnie remontowanych i modernizowanych wewnętrzach zabytkowych pawilonów oferując pacjentom  jedzenie przygotowywane na miejscu. Pokazujemy wreszcie Szpital Babińskiego, jako instytucję dobrze zarządzaną i dbającą o powierzone mu dziedzictwo historii, za równo tej materialnej i niematerialnej – pamięci o przeszłości, w tym o dramacie sprzed 75 lat – zamordowaniu przez Niemców 565 pacjentów Zakładu w Kobierzynie.

Stąd rozciągnie w czasie obchody i znaczące je konferencje, a nie okazjonalna akademia jubileuszowa. Obchody rozpoczynamy w piątek 19 maja konferencją „Dziedzictwo Kobierzyna” (szczegółowy program w załączeniu). Kluczem jej programu są ważne dla Zakładu a później Szpitala w Kobierzynie postaci  Prof.  Jana Mazurkiewicza i Władysława Klimczaka – lekarza i architekta twórców koncepcji Zakładu, dra Władysława Stryjeńskiego przedwojennego Dyrektora, Hanny Chrzanowskiej – legendy polskiego pielęgniarstwa i dr Andrzeja Kowala zmarłego niedawno lekarza i humanisty,  dyrektora Szpitala Babińskiego w latach 1991 – 2003. Będzie można wówczas również spotkać się z panią Krystyną Rożnowską autorką wydanej ostatnio książki „Można oszaleć – osobliwy świat szpitala psychiatrycznego’ oraz zwiedzić zespół szpitalno-parkowy w Kobierzynie z przewodnikiem.

W sobotę proponujemy coś niezwykłego – Dzień Otwarty ze spacerami i oprowadzaniami, atrakcjami dla dorosłych i dzieci, warsztatami, i projekcjami filmu o Kobierzynie zrealizowanego z okazji 100-lecia oraz  rodzinnym piknikiem.

Mam nadzieję, że zechcą Państwo towarzyszyć nam w wydarzeniach jubileuszowych  wspomagając działania na rzecz destygmatyzacji psychiatrii i chorób psychicznych. Wedle statystyk w ciągu swego życia zaburzeń psychicznych doświadczy co czwarty z nas. Warto więc wiedzieć o nich więcej, bo dziś, dzięki rozwojowi medycyny i farmakologii nie jest to już wyrok.