O projekcie

Kobierzyn bliżej. Przeciw stygmatyzacji chorujących psychicznie

kobierzyn blizej cover-03

Dlaczego choroba psychiczna wydaje nam się tak straszna? Co dzieje się z osobą, która trafia do szpitala psychiatrycznego? Czy taka osoba kiedykolwiek wyzdrowieje? Badania naukowe* pokazują, że stygmat choroby psychicznej często jest nadawany osobie chorej nie w momencie wystąpienia u niej objawów, lecz gdy zaczyna się leczyć.

Projekt Kobierzyn bliżej pozwoli pacjentom szpitala psychiatrycznego opowiedzieć własnym głosem o chorobie i leczeniu, które współcześnie może wyglądać inaczej, niż to sobie wyobrażamy i przełamać barierę niewiedzy u osób, które nie miały dotąd kontaktu z takimi chorobami. Jednym z celów projektu jest stworzenie scenariuszy zajęć edukacyjnych dla różnych grup wiekowych, dzięki którym problematyka chorób psychicznych  będzie mogła zostać wprowadzona do nauczania na różnych etapach edukacji.

Wywiady prowadzone z pacjentami Szpitala w trakcie projektu posłużą do stworzenia publikacji naukowej, która przedstawi problematykę chorób psychicznych w nowej, antropologicznej perspektywie.

Szpital im. J Babińskiego w Kobierzynie jest kompleksem architektoniczno-parkowym,  zaprojektowanym jako samodzielne miasto-ogród. Jednak z uwagi na uprzedzenia i brak wiedzy krakowianie niemal go nie odwiedzają. Chcemy umieścić Szpital w Kobierzynie na mapie ciekawych miejsc Krakowa i zmienić nasze spojrzenie na chorobę psychiczną. Planujemy wspólnie z pacjentami stworzyć muzeum miejsca w odnowionym budynku szpitalnej kotłowni. Miejsce to stanie się unikalną przestrzenią, gdzie każdy będzie mógł poznać historieSzpitala oraz ludzi, których los pokierował do tej instytucji.

Zapraszamy do śledzenia informacji o projekcie.

*E.Dziwota, Stygmatyzacja osób chorych psychicznie,str.22

Logo EEA Grants                       

Projekt prowadzimy dzięki dotacji z programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

 

 Działania

1. Wykład profesora Bogdana de Barbaro na temat konstruowania choroby psychicznej (23 marca 2015) w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie.

2. Seria spotkań warsztatowych między innymi na temat: • postrzegania choroby psychicznej i metod leczenia, • wykluczenia ze względu na chorobę psychiczną, • podstaw wiedzy o chorobach psychicznych i kontakcie z chorymi (IV 2015-VI 2015).

3. Badanie naukowe wśród chorych i osób związanych ze Szpitalem, których wyniki podsumowane będą w publikacji (VI 2015-I 2016).

4. Seria spotkań z pacjentami i osobami zajmującymi się edukacją, podczas których powstaną scenariusze zajęć o chorobach psychicznych (IX 2015-I 2016).

5. Cykl warsztatów planowania partycypacyjnego muzeum miejsca w Starej Kotłowni Szpitala (IX 2015-I 2016).