JESIENNY SPACER po zabytkowym zespole szpitalno-parkowym w Kobierzynie 10 października 2015 r. godz. 14.30

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego

 w sobotę 10 października 2015 r.

Szpital Specjalistyczny im. dr Józefa Babińskiego zaprasza na

zwiedzanie zabytkowego zespołu szpitalno-parkowego

w Krakowie-Kobierzynie

Spacer rozpoczniemy o godz. 14.30 przed budynkiem teatru

w centrum zespołu szpitalno-parkowego

Sobotnie spacery po zabytkowym zespole szpitalno-parkowym w Krakowie–Kobierzynie pod nazwą “Kobierzyn – Cztery Pory Roku” organizowane cztery razy do roku przez Szpital Specjalistyczny im. dr Józefa Babińskiego w Krakowie i Stowarzyszenie podgorze.pl  stały się już tradycją.

Za każdym razem w innej przyrodniczej i klimatycznej szacie – przedstawić mieszkańcom Krakowa i Małopolski stuletnią historię dawnego Krajowego Zakładu dla Umysłowo i Nerwowo Chorych w Kobierzynie oraz dzieje i dzień dzisiejszy Szpitala Specjalistycznego im. dr. Józefa Babińskiego największej obecnie placówki psychiatrycznego lecznictwa w naszym regionie. Spacery organizujemy także z innych okazji. Jedną z nich jest proklamowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i obchodzony corocznie  10 października

Światowy Dzień Zdrowia Pyschicznego 

Spacer, rozpocznie się o godz. 14. 30 (zbiórka przed budynkiem teatru przy centralnym rondzie zespołu szpitalno-parkowego).

Oprowadzający lekarz psychiatra dr Damian Leszczyński i historyk sztuki Maciej Bóbr zaprezentują więc zespół szpitalno–parkowy,  jako wpisany do rejestru zabytek – jeden z najwspanialszych przykładów modernistycznej urbanistyki i architektury oraz sztuki ogrodowej, z interesującymi rozwiązaniami technicznymi i funkcjonalnymi. Będą też mówili o historii jego powstania i przedwojennej działalności – jako Krajowego Zakładu do Umysłowo i Nerwowo Chorych w Kobierzynie, z jej najświetniejszymi i najbardziej tragicznymi momentami oraz o powojennych dziejach Szpitala i jego dniu dzisiejszym.

Uczestnicy spaceru będą mogli dowiedzieć się o tym czym różnił się  przedwojenny Zakład psychiatryczny, w którym pacjenci spędzali z reguły całe życie, od obecnego Szpitala, gdzie pobyty są krótkie i związane z interwencjami w sytuacji kryzysu oraz o dawnych, przedwojennych sposobach leczenia i współczesnych metodach leczenia, terapii oraz działaniach ukierunkowanych na przywracaniu pacjentów do społeczeństwa, takich jak: rehabilitacja, oddziały dzienne i zespołu leczenia środowiskowego. Poruszony zostanie także problem stygmatyzacji chorych psychicznie. Jak tarte i trudne do przełamania opinie na temat choroby psychicznej, w przeważającej części oparte na wielowiekowych niekiedy stereotypach, powodują dyskryminację chorych i bardzo utrudniając ich powrót do normalnego życia funkcjonowania społecznego.

Będzie wreszcie mowa o wizerunku Kobierzyna jako Zakładu i Szpitala psychiatrycznego, który dzięki pracy wybitnych psychiatrów, prowadzących badania i publikujących rozprawy naukowe, takich jak Jan Mazurkiewicz, Władysław Stryjeński czy Antoni Kępiński, zapewniał i zapewnia bardzo wysoki poziom leczenia. Przedstawiona zostanie także sylwetka  wybitnego psychiatry – współtwórcy oraz przedwojennego dyrektora  Zakładu dr Władysława Stryjeńskiego i jego dokonania. Mowa będzie wreszcie i o tym dlaczego Szpital powinien pozostać w tym miejscu i  jak otwiera się na mieszkańców Krakowa i Małopolski oferując wypoczynek w  stuletnim parku – pełnym spokoju miejscu wypoczynku i spacerów oraz powraca do idei „Kobierzyna –  uzdrowiska”.

Bezpłatne wejściówki można odbierać w siedzibie InfoKraków przy ul. Św. Jana  w godz. od 10.00 do 17.00  (liczba wejściówek ograniczona).

 

Serdecznie zapraszamy.