JESIENNY SPACER Z CYKLU „KOBIERZYN CZTERY PORY ROKU” 15 Października 2016 r. godz. 14.00

JESIENNY SPACER Z CYKLU „KOBIERZYN CZTERY PORY ROKU”

OPROWADZANIE PO ZABYTKOWYM

ZESPOLE SZPITALNO-PARKOWYM W KRAKOWIE KOBIERZYNIE

SOBOTA 15 PAŹDZIERNIKA 2016 R. GODZ. 14.00

 

Jest kilka powodów by w najbliższą sobotę 14 Października wybrać się na jesienny spacer do zabytkowego zespołu szpitalno-parkowego w Kobierzynie. tego dnia bowiem przypada Świtowy Dzień Zdrowia Psychicznego, a Szpital Babińskiego i Stowarzyszenie podgorze.pl kontynuujac zapoczatkowany przed kilku laty cykl “Kobierzyn Cztery Pory Roku” po raz kolejny umożliwia zwiedzania zabytkowego zespołu szpitalno-parkowego w Kobierzynie z przewodnikami.  Wprawdzie teren  zespołu jest zawsze otwarty dla zainteresowanych, ale  tylko niekiedy można zwiedzać go z przewodnikiem. W najbliższą sobotę będzie taka sposobność.

W ramach cyklu „Kobierzyn cztery pory roku” organizowany jest spacer, na który zapraszamy tych wszystkich zainteresowanych, którzy dodatkowo zdążą odebrać bezpłatne wejściówki (w Centrum Informacji Turystycznej prz ul. Świetego Jana w Krakowie) Rozpoczęcie o godz. 14.00 przed budynkiem Teatru przy centralnym rondzie Szpitala Babińskiego.

Zwiedzanie rozpocznie się od krótkiej prezentacji historycznej w budynku Teatru. Następnie obejrzeć można będzie kaplicę szpitalną z secesyjnym wystrojem wnętrza i zatrzymać się na chwile refleksji  przy pomniku upamiętniającym wywiezionych do KL Auschwitz w 1942 roku i tam zgładzonych Pacjentów kobierzyńskiego Zakładu. Następnie będzie można przejść obok budynków oddziałów i budowli technicznych – kuchni i piekarni, by zakończyć oglądaniem starych zdjęć w dawnej Willi Dyrektora. Oprowadzają lekarz psychiatra i historyk sztuki zapoznając z dziejami, dniem dzisiejszym i perspektywami stuletniego szpitala psychiatrycznego – wyjątkowego zabytku i działającego szpitala.

Wcześniej – od godz. 12.00 do 15.00 –  będzie można odwiedzić ekspozycję pokazującą chorowanie, leczenie i zdrowienie – wystawę zatytułowaną  „Uważaj na głowę”, którą  przygotowywały między innymi osoby mające za sobą kryzysy psychiczne. Wystawa jest autentycznym świadectwem cierpienia, niezrozumienia i odrzucenia. Znajduje się ona w podziemiach budynku nr 14 także przy centralnym rondzie Szpitala, w dawnej siedzibie administracji i izby przyjęć (wejście  po obejściu budynku od strony parkingu po schodkach w dół). Naprawdę warto się z nią zapoznać. (Czas zwiedzania ok. 40 min.).

Serdecznie zapraszamy