JAK STRACIĆ WSZYSTKO PRZY NAJMNIEJSZYM WYSIŁKU, CZYLI UZALEŻNIENIE OD HAZARDU

JAK STRACIĆ WSZYSTKO PRZY NAJMNIEJSZYM WYSIŁKU, CZYLI UZALEŻNIENIE OD HAZARDU

Brak pieniędzy, utrata pracy czy po prostu wszechogarniająca nuda – to tylko kilka powodów, od których wszystko się zaczyna. Wystarczy mały impuls by dać się złapać szponom hazardu. Wykonać pierwszy krok wcale nie jest trudno – ten ostatni już gorzej.

Kiedy większość z nas słyszy słowo „hazard”, ma w głowie ruletkę, pokera, a przed oczami przewijają mu się obrazy kasyn niczym z Las Vegas. Ale to nie jedyne przykłady hazardu. Może trudno nam w to uwierzyć, ale nawet totolotek, czy chociażby gra w bierki należą do gier hazardowych – z pozoru niewinna czynność, która z czasem niestety uzależnia. Zwłaszcza kiedy musimy szybko zdobyć jakąś sumę pieniędzy. Zatem czym jest hazard? Mówi się, że są to wszelakie gry, które polegają na oferowaniu i przyjmowaniu zakładów (zwykle pieniężnych) na zdarzenia, w których o wygranej decyduje czynnik losowy.

Kiedy już decydujemy się na obstawienie zakładów, w naszym życiu pojawia się ekscytacja. I tak w przypadku totolotka – ze zniecierpliwieniem wyczekujemy kolejnego losowania. W chwili wyczytywania przez prowadzącego kolejnych cyfr poziom adrenaliny w naszym organizmie rośnie, a serce zaczyna bić mocniej. Kiedy jednak okazuje się, że niestety tym razem los nam nie sprzyjał, jesteśmy rozdrażnieni. Jednak ten stan szybko nam przechodzi i nawet się nie orientujemy, kiedy jesteśmy w drodze dokolektuy po kolejny los.

Weźmy jednak inny przykład – obstawianie wyników meczy. Czasami bywa, że przez jakiś czas udaje się nam wygrywać. Emocje (pozytywne), które nam wtedy towarzyszą popychają nas do powtarzania tych czynności ponieważ chcemy cały czas znajdować się w tym błogim stanie, który przynosi wygrana. Ale należy pamiętać, że nigdy nie będzie tak, że cały czas będziemy wygrywać.  Jednak osoby uzależnione nie czują tego, że mogą coś stracić. Żyją złudną nadzieją, że dobra passa będzie im sprzyjała już zawsze. Zaczynają obstawiać coraz większe kwoty, a w razie przegranej coraz więcej tracą. Kiedy już nie mają własnych pieniędzy, zaczynają pożyczać (a przecież w wielu przypadkach sięgnięcie po hazard miało być tylko alternatywnym sposobem zdobycia pieniędzy). Nawet duża przegrana nie powstrzymuje ich przed dalszą grą. Gracze starają się za wszelką cenę odegrać, a ewentualne wygrane przeznaczają albo na spłatę długów albo często na dalszą grę. I tu zazwyczaj najważniejsze wartości, którymi dotąd się kierowali, tracą znaczenie. Na bok odchodzi rodzina, czy praca. Zaczyna się lawina kłamstw, bo po cichu liczą na to że los się do nich uśmiechnie i wtedy rozwiążą się ich problemy. Są tak w to wciągnięci, że nie chcą przyznać, że ponieśli porażkę.

W końcu dochodzi się do dna finansowego, psychicznego, społecznego i często do skrajnego wyczerpania. Przestaje się wierzyć w wielką wygraną. A problemy pozostają nierozwiązane. Tutaj też często gracze zostają sami, bez rodziny i przyjaciół, których zaufania wcześniej nadużyli. Stają się coraz bardziej samotni, często pojawiają się też myśli samobójcze. Takie osoby są też narażeni na inne uzależnienia takie, jak alkoholizm czy lekomania. Ostatnią deską ratunku jest profesjonalna pomoc, dzięki której można uniknąć więzienia lub śmierci (samobójstwo lub z rąk wierzycieli), jednak trzeba wiedzieć gdzie się w takiej sytuacji udać.

Z powyższego opisu można zatem wyróżnić trzy fazy:

  1. Fazę zwycięstw
  2. Fazę strat
  3. Fazę utraty nadziei

Należy pamiętać, że tylko profesjonalna pomoc może zdziałać coś w tej kwestii, a leczenie zaczyna się od utrzymania całkowitej abstynencji. Próby samodzielnego wyjścia z nałogu nic nie dają, a nowa fala uzależnienia może w nas uderzyć ze zdwojoną siłą. Dlatego, jeżeli widzimy, że z naszym życiem dzieje się coś złego, nie czekajmy! Jak najszybciej poszukajmy profesjonalnej pomocy.

Szpital Specjalistyczny im. dr. J. Babińskiego SPZOZ w Krakowie w okresie od marca do grudnia 2014 r. realizuje projekt “Terapia uzależnień behawioralnych wśród mieszkańców Krakowa oraz powiatu wielickiego, myślenickiego, miechowskiego i gminy Skawina” w ramach którego uzyskać można profesjonalną pomoc oraz skorzystać z bezpłatnych porad prawnych i doradztwa finansowego. Więcej informacji uzyskać można pod numerem telefonu 12 42 64 562.

Projekt współfinansowany ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych będących w dyspozycji Ministra Zdrowia.

Paulina Smoroń