Dzień 23 czerwca… Wydarzenia organizowane przez studentów socjologii i pracy socjalnej w 74. rocznicę zagłady Pacjentów Zakładu dla Umysłowo i nerwowo chorych w Kobierzynie

Dzień 23 czerwca…

 

Wydarzenia organizowane przez studentów socjologii i pracy socjalnej w 74. rocznicę zagłady Pacjentów Zakładu dla Umysłowo i Nerwowo Chorych w Kobierzynie

 

Ten dzień przywodzi na myśl zagładę pacjentów Zakładu dla Umysłowo i Nerwowo Chorych w Kobierzynie pod Krakowem. W tym roku będziemy obchodzić go w sposób szczególny. Jak? Pójdziemy na spacer. Tak mało, a tak wiele.

To doskonała okazja, by po prostu przyjść i zobaczyć szpital psychiatryczny bez niesłusznych wyobrażeń, bezpodstawnych obaw i nieuzasadnionego oporu.

Krakowski „Kobierzyn” zyskuje nowy wymiar i znaczenie, które powinien mieć od dawna. Jako zabytek, miejsce pamięci, ale też nowoczesna placówka lecznicza. Kiedyś był najnowocześniejszym zakładem psychiatrycznym w Europie – dlaczego dziś miałby być zapomniany i odosobniony, skoro otwiera się nie tylko na osoby chore, ale i wszystkich, których zainteresuje historia tego miejsca oraz współczesna psychiatria?

To niezwykła szansa, by poznać go na nowo. Po prostu tam pójdźmy. Wybierzemy się na wędrówkę, w którą wpisana jest opowieść o zagładzie i eugenice.

Będziemy chodzić ścieżkami historii sprzed siedemdziesięciu czterech lat. Zatrzymamy się przy punktach, które pamiętają te wydarzenia. Czy spotkamy ludzi, którzy brali w nich udział? Czy będą z nami Ci, którzy podzielą się swoim doświadczeniem chorowania i zdrowienia? Czy znajdziemy w sobie gotowość do dzielenia się własnymi wrażeniami? Czy otworzymy się na siebie?

Choroba nie powinna rodzić samotności pozbawionej nadziei i wsparcia, a szpital, choć kryje w sobie liczne tajemnice, nie jest nieodgadnioną zagadką. Otwiera się dla nas. W przenośni i dosłownie. I my więc nie zamykajmy się w niesłusznych wyobrażeniach. Zmieńmy nasz sposób postrzegania szpitala, psychiatrii i osób dotkniętych chorobą i kryzysem.

Zróbmy to dla tych, których będziemy wspominać, ale i dla siebie samych.

Mamy na to szansę już 23 czerwca…

 

Harmonogram wydarzenia:

14:00 – 16:30 – ekspozycja „Uważaj na głowę” otwarta dla zwiedzających

17:00-19:00 – spacer rozpoczęty refleksją na temat eugeniki

19:00 – spotkanie dla wytrwałych